Skip links

Liny do shibari

Liny do shibari – można o nich napisać książkę lub pracę magisterską ;). Dla niektórych to zwykły kawałek sznurka dla innych fetysz. Jak to z nimi jest? Czy jest różnica między japońską asanawą a innymi linami? Zapraszam Was do lektury krótkiego tekstu w tym temacie.

Syntetyczna czy naturalna?

Nie będzie odkryciem, że tradycyjne liny do shibari zawsze były robione z naturalnych surowców łatwo dostępnych w rolnictwie.  W czasach epoki Edo, gdy były używane do wiązania więźniów nie było oczywiście innych materiałów. Liny te spełniały ważne warunki:

 • juta / konopia jest wytrzymała na zerwania
 • są materiałami nierozciągliwymi

Te same czynniki musi spełniać lina, żeby nadawała się do shibari. Jest jeszcze jeden aspekt ważny współcześnie.  Materiały syntetyczne przy przesuwaniu po skórze parzą. Materiały naturalne o wiele mniej.

Rodzaje juty

Są główne dwie kategorie podziału:

 • ilość żył z jakich lina jest spleciona
 • jak ciasno spleciona jest lina

Nie jest prawdą, że stopień splecenia ma wpływ na wytrzymałość. Zresztą zobaczcie wyniki testu poniżej.

Super, ale gdzie jest ta różnica?

Twardość liny, GRUBOŚĆ i odczucia na skórze

Pomijając kwestie wytrzymałości całość różnicy sprowadza się do twardości liny i tego jak będziemy ją odczuwać na skórze. Liny luźno plecione są miększe od ciasno plecionych a przez to przyjemniejsze w kontakcie z ciałem. Dodatkowo węzeł zrobiony z lin miększych będzie miał tendencje do zaciskania się mocniej (to dobrze), ale też będzie mniejszy. Ot – cała różnica.

Najczęściej spotykane jest kilka grubości:

 • lina 8mm, od której się odchodzi. Węzły wykonane taką liną będą bulwiaste i odstające od ciała ze względu na dużą średnicę samej liny
 • „mainstreamowe” 6mm najczęściej spotykane obecnie
 • 5,6mm lub 5mm po które riggerzy w europie coraz częściej sięgają.
 • 4mm lub nawet 3mm wykorzystywane do specjalnych wiązań: np lacing.
Wytrzymałość liny do shibari

Gorąco zachęcam do przeczytania angielsko-języcznego artykułu na Fetlie, gdzie @GrassyBreakfast, @chastiff, @Quaila włożyli mnóstwo pracy pracy w przeprowadzenie testów wytrzymałościowych lin i porównali siłę zrywającą różnych rodzajów i gatunków juty.  Eksperyment wyglądał następująco:

 1. Nową linę od różnych dostawców podzielono na 5 części
 2. Każdą część z osobna poddali działaniu siły i mierzyli wartość przy jakiej następuje zerwanie liny (siłę wyrażali w kilogramach)
 3. Pomiary wpisali do tabeli, zrobili średnią i obliczyli błąd statystyczny.

Wszystkie zdjęcia z galerii poniżej pochodzą od @GrassyBreakfast i jego profilu FL (https://fetlife.com/users/5252326/posts/4625230)

Chciałem też powtórzyć za autorem testu, że wyników testu nie należy traktować dosłownie. Jeżeli przeprowadzimy identyczny test sami nie uzyskamy takich samych wyników. Liny od tego samego dostawcy (nawet najwyższej jakości) będą miały różną wytrzymałość choćby ze względu na wilgotność powietrza podczas zbiorów juty. I to nie jest żart. Dodatkowo lina użyta kilka razy nie będzie miała takiej samej wytrzymałości jak nowa.  Nie traktujcie tego artykułu jako wyroczni, bardziej jako wskazówki i sami wyciągnijcie wnioski.

Nasze wnioski za artykułem i na podstawie doświadczeń:

 • skręt liny (luźny / ciasny; tight lay or loose lay) nie ma wpływu na siłę zrywającą
 • lina konopna jest bardziej wytrzymała od jutowej
 • obróbka ma wpływ:
  • mokra (farbowanie / pranie) średnio obniżały wytrzymałość liny o około 20kg
  • obróbka wysoką temperaturą („wypiekanie” w piekarniku, opalanie) nie miały wpływu na wytrzymałość.
 • liny ze wzmacnianym core’m nie zawsze były mocniejsze od 100% naturalnych
 • droga japońska juta należała do najwytrzymalszych, jednak są też tańsze odpowiedniki o podobnej wytrzymałości
 • o wytrzymałości decyduje najbardziej jakość materiału z jakiego wykonana jest lina do shibari

Tabela z wynikami tu:

Cena liny do shibari

Japońskie naturalne liny są drogie.
W czasie pisania tego artykułu Ogawa’ę można dostać za 22€ za 8 metrów  (https://www.kinbakulovers.com/boutique/cordes/corde-jute-japonaise-ogawa-8-metres/ ), nawaya 19€ za 8metrów (https://www.nawaya.jp/product-list/119), MocoJute nawet za 26€ za 8 metrów (http://www.mocojute.com/shop/).

Bliżej nas, luźno pleciona włoska asanawa kosztuje 2€ za metr (dostępna u Pagan PoetryM).

Inne materiały naturalne?

Do wiązania wykorzystuje się też inne naturalne liny:

 • kokosowe
 • ryżowe

które są cenione za swoją chropowatą i nieprzyjemną powierzchnię przez miłośników semenawy, interesująco je włączyć od czasu do czasu do zabawy, ale to ciekawy temat, który poruszymy w osobnym artykule 🙂

Czego my używamy i dlaczego?

Ten akapit jest bardzo subiektywny. Kochamy liny. Ich zapach. Dotyk na skórze. Dźwięk jaki wydają przy zawiązywaniu węzłów czy obciążeniu. Duże znaczenie ma dla nas miękkość i wygląd liny do shibari.

Mamy 2 zestawy lin:

 • Japońską asanawę 6mm, która ma blisko cztery lata. Luźno pleciona, bardzo miękka. W dotyku jak aksamit (nie przesadzam!). Przez ten okres czasu nie używaliśmy żadnych środków do pielęgnacji, poza sporadycznym opalaniem. I jest piękna! Błyszczy się w słońcu. Ahhh 🙂
 • Włoską asanawę 5mm, którą polecili nam nasi włoscy przyjaciele jako tańszy i dobry zamiennik japońskich lin. (Lina jest dostępna w różnych grubościach). Oni stosują ją od lat, my testujemy od kilku miesięcy. W porównaniu z japońską jutą ma jaśniejszy odcień. Więcej różnić nie widać i mamy nadzieję, że będą się równie pięknie starzeć.

Rope captures fragments of soul of tied person.

Norio Sugiura

Każdy z wielkich japońskich mistrzów ma swój ulubiony rodzaj asanawy i sposób jej obróbki (również ciekawy temat na artykuł). Dodatkowo każda zapytana osoba do upadłego będzie twierdzić, że jej liny są „najmojsze”. Czy jasno da się powiedzieć, która lina do shibari jest najlepsza? NieTo indywidualna sprawa. Każda wymieniona w tym artykule nada się do praktykowania tej wspaniałej sztuki. My mamy swoje ulubione. Jeśli chodzi o resztę, cóż więcej można powiedzieć – wypróbujcie i wybierzcie 🙂